Влез в акаунта си

Изграждане на ограда за къща | Понякога сложно, но не и невъзможно

Изграждане на ограда за къща | Понякога сложно, но не и невъзможно

За да разберем дали действително тревата е по-зелена от другата страна на оградата, първо трябва да я построим. Звучи като фасулска работа, но на практика процесът около изграждането на ограда за къща може и да не е толкова лесен, колкото сме си представяли.

В днешната статия на Архитекти ще разгледаме кои са подводните камъни при проектирането на това съоръжение и как то може да допълва по перфектния начин двора или градината. Ако нямаш търпение да влезеш в ролята на екстериорен дизайнер, прочети докрай, за да си сигурен, че твоята ограда е по-хубава от тази на съседа!

Да започваме!

Малко законови разпоредби | Изграждане на ограда за къща

Колкото и естествено да ни се вижда да вдигнем ограда между нашия имот и чуждия, оказва се, че има няколко правила, които задължително трябва да се вземат предвид.

Съставили сме списък с най-важните точки от Закона за устройство на територията, за да избегнеш спорове, както с институциите, така и със съседите: 

Малко законови разпоредби | Изграждане на ограда за къща
  • Всяка ограда на къща НЕ може да е по-висока от 220 см. Това е възможно единствено ако главният архитект на общината го позволи. 
  • Оградата към улицата трябва да е изцяло в имота и в плътната си част НЕ трябва да надвишава 60 см. Последното уточнение може да отпадне, ако съседът се съгласи оградата да е плътна и разстоянието между нея и жилищната част е по-малко от височината ѝ. 
  • Разрешение за строеж НЕ е необходимо при така наречените ажурни огради (тези, през които се вижда). Ако ще се изгражда изцяло плътна ограда, разрешение от общината е необходимо, но не и от съседите. Съгласие и от двете страни е задължително, ако съоръжението ще е поравно разположено и в двата имота и НЕ е ажурно. 
  • За издаването на общинско разрешение за строеж обикновено се изискват документ за собственост, скица, писмено съгласие от съседните собственици и становище от строителен инженер. 

След като уточнихме какви са законовите изисквания, преминаваме към чисто практическите въпроси…

Какво друго трябва да знаем при изграждането на ограда за къща?

Процесът по изграждане на ограда за къща е не само функционално, но и архитектурно решение. Той е също толкова важен колкото изборът на подови настилки или фасадна облицовка тип сайдинг. И също като тях си има своите специфики, които не трябва да бъдат пренебрегвани. 

#1 Понякога се налага професионална подготовка

Колко бързо, лесно и удобно щеше да бъде, ако всички огради се издигаха без усложнения при монтажа. Уви, действителността е различна. 

В зависимост от мястото и характеристиките на имота понякога са необходими допълнителни дейности освен оразмеряването. Част от тях включват изравняване на терена и проверка за подпочвени води. Дори ако един етап се пропусне, а е бил необходим, рискуваш да изграждаш наново съоръжението по-скоро, отколкото си предполагал.

#2 Стабилна основа = стабилна ограда за къща

Всички като деца сме прескачали оградите, когато топката отиде в двора на съседите. За днешните младежи днес е в пъти по-лесно, защото качествената ограда се изгражда върху така наречения фундамент. Той представлява няколко сантиметра бетон, който служи за основа на стълбовете или колоните на преградата. Колкото по-добре се изготви фундаментът, толкова по-здрава ще е цялостната конструкция. 

#3 Естетическата стойност не е без значение

Когато става въпрос за ектериор, няма как да се пренебрегнат визуалните качества на една добре изработена ограда за къща. Тя е първото нещо, което всеки посетител ще види, когато влиза в даден имот. 

Към днешна дата едни от най-популярните дизайнерски решения са фините метални елементи, панелите, имитиращи дърво и тухлените вариации. 

Не забравяй, че оградата задължително трябва да е съобразена с естетиката на постройката и вида озеленяване.

Видове огради | На какъв стил да заложим?

Несъмнено визията на една ограда за къща предопределя усещането за самата нея. Само си представи плътна, висока, наситеночервена преграда, от която нищо не се вижда, и елегантна метална решетка, даваща дискретен поглед към добре поддържан преден двор. Кое от двете места по описание звучи по-приветливо? Разбира се, че второто. 

Видове огради | На какъв стил да заложим?

Ето защо е изключително важно внимателно да проектираш тази част от екстериора, не само за да си гарантираш сигурност, но и да постигнеш хармоничен вид. Това са част от възможностите, сред които да избираш:

  • Класическата дървена ограда – Прекрасен избор за всички, които се стремят към традиционна визия, която все пак може да бъде модерна. Днес на пазара освен обичайните цветове и текстури, се предлагат и много нови алтернативи на естествената дървесина, които по нищо не ѝ отстъпват. Не забравяй, че ако заложиш на истинско дърво честата поддръжа ще е необходимост. 
  • Изящна ограда от (ковано) желязо – Този вариант е идеален както за минималистична естетика, така и за по-нестандартни проекти. Гъвкавостта на желязото като материал е предимство при подобна ограда за къща, но корозията може бързо да развали красивия ефект. За щастие материалът може да се защити със специално покритие. 
  • Зидана ограда – Няма как да пропуснем едни от най-устойчивите видове огради, които са актуални и днес. Без значение дали става въпрос за естествен камък, или тухла, тези съоръжения са непреходни, стилни и лесно съчетаващи се с почти всеки дизайн. Това, което трябва да се знае, е че те не са особено евтини за монтаж и могат да отнемат повече време за изграждане. 

Бонус съвети за безупречна ограда

Преди да предприемеш изграждането, е изключително важно да си отговориш на няколко въпроса. Първият е “За какво ще служи оградата?”. След като решиш дали искаш да ограничиш достъпа до имота си, да изолираш сградата от вятъра, или да вдигнеш бариера за излишния шум, по-лесно ще избереш материала, който е най-подходящ. Така ще си сигурен, че красивата ти ограда няма да се окаже безполезна срещу северните ветрове например. 

Бонус съвети за безупречна ограда

Поддръжката и бюджетът също трябва да се вземат предвид. Понякога недобре обмислената инвестиция може да струва скъпо в дългосрочен план. Помисли какви средства и време си готов да вложиш в съоръжението, за да си максимално доволен от крайния резултат. 

И на последно място, но не и по-важност са дворните врати като част от оградата. Задължително трябва да се запиташ с какви размери трябва да са те, какъв да е механизмът на заключване и в каква стилистика ще бъдат изградени.

Ако внимателно си отговориш и на тези въпроси, елегантната и функционална ограда за къща ти е в кърпа вързана!

Препоръчваме още:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *